0-الگوی رفتاری شماره سی و یک

روانشناسی عرضه و تقاضا-الگوی رفتاری شماره 31 و 32

الگوی رفتاری شماره سی و یک : تقاضای خیلی کم در یک روند نزولی

این الگو نیز دقیقا شیبه الگوی شماره بیست و نه می باشد فقط با این تفاوت که در الگوی قبلی میزان تقاضا در میانه یک روند یا مسیر نزولی کمی بیشتر از تقاضای موجود در این الگو می باشد . این میزان تقاضا به حدی کم است که در بین آن همه عرضه موجود در بازه انتهای بازار تقاضا کنندگان هیچ جای عرض اندام نداشته و ندارند و جو نزول بازار باعث کاهش میزان تقاضای باقیمانده در کندل می شود به نحوی که کندل بوجود آمده خیلی کوتاه بوده و عموما دارای سایه بالا ( تقاضای از دست رفته ) می باشد و این سایه نیز بلندتر از سایه پایین ( عرضه از دست رفته ) بوده و اگر عرضه بیش از اندازه بر این کندل غلبه نماید باعث از دست رفتن بیشتر تقاضا و بوجود آمدن سایه بلندتر می شود که این موضوع ضریب اطمینانی برای ادامه دار بودن روند نزولی و حاکمیت بی چون و چرای عرضه بر بازار می باشد { مطابق شکل یک } .

الگوی رفتاری شماره سی و یک

این تقاضای مقطعی که در مسیر بوجود آمده عموما نمی تواند خیلی مزاحمت زیادی برای عرضه کنندگان و فروشندگان حاضر در بازار بوجود بیاورد چرا که هم تعداد تقاضا کنندگان و حجم تقاضای آنان کم بوده که نتوانسته است حرفی برای گفتن در بازار داشته باشد .

اما این نکته قابل ذکر است که همین میزان تقاضا در بهبه عرضه و نزول بازار نشان از وجود تقاضا هر چند خیلی کم در بازار می باشد و این امکان وجود دارد که در زمان جاری بخش بیشتر از تقاضا کنندگان به بازار هجوم آورده و میدان را از عرضه کنندگان بربایند . پس باید با هوشیاری کامل نظاره گر بازار بود تا شرایطی که در ذیل بدان اشاره خواهد شد بوجود آید تا بتوان تصمیمی مقتضی شرایط جدید اتخاذ نمود .

با توجه به تقاضای بسیار کم نیازی به عجله و شتاب برای تصمیم گیری و اجرا نمی باشد پس در خونسردی کامل نظاره گر جنگ میان عرضه کنندگان و تقاضا کنندگان در بازار بوده تا با غلبه یکی از این دو دسته تصمیمی صحیح و منطقی برای شرایط بوجودآمده گرفت پس همانطور که در مقاله قبل هم بدان اشاره گردم بالاترین قیمت کندل قبل ( High ) برای تعیین محدوده بسیار مهم می باشد و شکستن این قیمت برای تقاضا کنندگان بسیار حیاتی و ضروری می باشد پس اگر قیمت تقاضا کنندگان از بالاترین قیمت ( High )کندل قبل بیشتر بود ما انتظار شروع تمایلات صعودی در بازار خواهیم بود { مطابق شکل دو }. 

الگوی رفتاری شماره سی و دو

این کلمه ” شروع ”  بدان سبب قابل اهمیت و توجه می باشد که بازاری فرسایشی و رنج با نوسانات بسیار کم صعودی در انتظار شما خواهد بود پس به نوعی صبر و شکیبایی در این نوع معاملات باید سر لوحه کار معامله گران بوده و از انتظارات خود نسبت به نوسانات زیاد و کسب سودهای با درصد بالا بکاهند.

پس اگر معامله گران حاضر در بازار که دارای پوزیشن فروش ( Sell ) می باشند باید به دنبال موقعیت مناسبی برای بستن کلیه معاملات خود و خروج از بازار باشند لذا بدون شتابزدگی در هر فرصتی که قیمت ها  پایین زد اقدام به بستن پوزیشن های باز خود نمایند . و در ادامه بازار به دنبال شرایط مناسب برای باز نمودن پوزیشن خرید ( Buy  ) باشند .

 

الگوی رفتاری شماره سی و دو :عرضه زیاد در یک روند نزولی

حال اگر این اتفاق نیافتاد و قیمت از پایین محدوده تعادل بین عرضه و تقاضا خارج شد باید انتظار ادامه تمایلات نزولی را از بازار داشته و پوزیشن های فروش  ( Sell ) قبلی خود را حفظ نموده تا در بهترین شرایط و در پایین ترین قیمت اقدام به بستن آن نماییم .

همانطور که در مقاله قبل نیز اشاره شد کلمه ” ادامه مجدد ” در جمله ” ادامه مجدد تمایلات نزولی ” بدان معنا می باشد که با غلبه عرضه کنندگان بر تقاضا کنندگان حاضر در بازار ، عرضه کنندگان قوت قلب بیشتری گرفته و به شتاب بازار برای جبران میزان زمان و میزان قیمت اصلاحی ( کندل تقاضای کوتاه ) می افزایند پس در صورت باز نمودن پوزیشن خرید ( Buy  ) سریعا بدون فوت وقت نسبت به بستن آن و خروج از بازار اقدام نمایید .

پایان قسمت شانزدهم

رضا کردری مدرس مباحث تکنیکال ، روانشناسی بازار و همچنین تحلیل گر بازار سرمایه و مباحث اقتصادی و طراح استراتژی معاملات  PSD

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

الگوریتم فرگشت
مقاله ها

الگوریتم فرگشت

منطق جهان مادی ما به گونه ای ساختار یافته که برای حل هر مشکل یا چالشی با محدودیت هایی روبرو هستیم، این محدودیت ها شامل

بیشتر بخوانید »
X