Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
00-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
001-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

در مقاله‌ پیشین از سری مقالات مرتبط با مدیریت سرمایه در بازار‌ها‌ی مالی به شرح و  بررسی «امید ریاضی و بازگشت سرمایه چیست؟» پرداختیم.، در این مقاله به شرح «Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه» می‌پردازیم.

در صورت برقراری شرایط معاملات الگوریتمی در بازار هدف برای اعمال هر یک از این مفاهیم در استراتژی‌های معاملاتی می‌توانید از سفارش کد پایتون، سفارش کد mql و … برای کد کردن و بهینه یابی استراتژی‌های خود استفاده کنید. و در عین حال سوای امکان سفارش اکسپرت می‌توانید از سفارش اندیکاتور برای دریافت یک نمایش گرافیکی از محاسبات استراتژی خود بهره ببرید.

– – –

همه تریدرها DRAW DOWN را تجربه کرده‌اند. اما تریدرهای حرفه‌ای در کنترل آن و محدود نگه داشتن آن مهارت دارند. این توانایی در کنترل Draw down  از آشنایی با آموزش مدیریت سرمایه و به کارگیری آموزش مدیریت سرمایه گذاری و ریسک متناسب است. استفاده از نرم افزار مدیریت سرمایه هم می‌تواند برای این مطلوب مفید باشد. به طور کلی باید همیشه به این نکته توجه داشت که شرط بقا مهمترین اصل در بازار است. پس توجه به Draw Down بسیار اهمیت دارد. به کاهش سرمایه از آخرین موجودی به موجودی فعلی Draw Down گویند.

البته می توانیم Draw Down را بر حسب یکی از موارد زیر تعریف کنیم.:

  • برحسب بالانس حساب

Balance Drawdown

  • بر حسب Equity

Equity Drawdown

  • بر حسب سرمایه اولیه

Absolute Drawdown

که در این صورت فرمول Draw Down برابر عبارت حبری زیر می‌شود.:

Draw Down= (Peak Value-Trough Value) /  Peak Value

00-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
002-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
01-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
01-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

مثال: فرضا معامله‌گری در حساب 100،000،000 تومان موجودی دارد. و در دفعات مختلف به میزان 80،000،000 تومان سهام خریده است. متاسفانه شاخص کل بورس، نزولی شده و معامله گر مجبور به فروش سهام خود در قیمت 50،000،000 با ضرر شده است. میزان Draw Down ایشان؟

Draw Down= (Peak Value-Trough Value) /  Peak Value

Draw Down= (80،000،000-50،000،000)/( 80،000،000)= 0.375

Draw Down= 0.375*100=37.5%

معامله گر 37.5% از کل سرمایه خود را از دست داده است.؛ در صورتی که این اتفاق به احتمال بالا در نتیجه‌ی عدم استفاده از آموزش مدیریت سرمایه و یا نرم افزار مدیریت سرمایه متناسب اتفاق افتاده است و به احتمال قریب به یقین قابل احتناب بود.

معمولا در گزارش‌های مالی  پلتفرم‌های معاملاتی مانند متا تریدر Meta Trader 5 به صورت‌های زیر نمایش داده می‌شود.:

02-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
02-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

Balance Drawdown Absolute

میزان ضرر بالانس فعلی نسبت به سرمایه اولیه یا بالانس اولیه حساب. مثلا در تصویر بالا افت یا کاهش سرمایه 6.30 دلار از سرمایه اولیه بوده است.که می تواند این مقدار در لحظه شروع کردن اکسپرت یا در موقعیتهای دیگر معاملاتی اتفاق بیفتد.

Equity Drawdown Absolute

میزان ضرر سرمایه شناور فعلی نسبت به سرمایه شناور اولیه. مثلا در تصویر بالا افت یا کاهش سرمایه 6.48 دلار از سرمایه اولیه بوده است.که می تواند این مقدار در لحظه شروع کردن اکسپرت یا در موقعیتهای دیگر معاملاتی اتفاق بیفتد.

Maximum DrawDown

حداکثر مقدار DRAW DOWN عبارت‌ست از بزرگترین درصد کاهش سرمایه در طول مدت ترید. با توجه به اینکه ضرر کردن در معامله جزء لاینفک ‌ترید می‌باشد، شما می‌بایست حداکثر مقدار کاهش سرمایه‌تان را محدود نگه دارید. شما می‌بایست به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه، حساب خود را بررسی نموده و حداکثر مقدار کاهش سرمایه‌تان را محدود نمایید. استراتژی معاملاتی شما باید به گونه‌ای باشد که حداکثر میزان DRAW DOWN حساب شما از مقادیر جدول زیر تجاوز ننماید.

03-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
03-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

04-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
04-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

اگر میزان DRAW DOWN شما از مقادیر جدول فوق تجاوز نمود، شما باید ترید کردن را برای چند روز، چند هفته و یا چند ماه متوقف نموده و تریدهای خود را آنالیز نمایید و استراتژی معاملاتی‌تان را بهبود ببخشید. معمولا Max Draw Down در چرخش بازار اتفاق می افتد. مثلا چرخش شاخص کل سهام از صعودی به نزولی ، فرضا اگر در 5 تا سهم پوزیشن باز داشته باشید و شاخص کل نزولی شده و هر سهم هم 10% از سرمایه شما درگیر بوده و فرضا هر 5 تا سهم با ضرر بسته شوند و شما 8% ضرر کرده باشید پس 40%=8*5 ضرر کرده اید. و این شاید در طول چند سال ترید شما بزرگترین ضرر در حساب شما بوده باشد. پس Max Draw Down شما از اولین روز ترید در حساب شما تا آن لحظه 40% است.

چرا می‌بایست DRAW DOWN حساب معاملاتی محدود شود؟

کنترل کردن DRAW DOWN حساب معاملاتی و محدود کردن آن بسیار مهم است. چراکه هرچقدر که میزان DRAW DOWN افزایش پیدا کند، جبران خسارت ناشی از آن و بازگرداندن سرمایه مشکل‌تر می‌گردد. به جدول زیر توجه فرمایید.

05-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
05-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

تریدرهای حرفه‌ای می‌دانند که جبران کردن سرمایه از دست رفته چقدر کار مشکل و طاقت فرسایی است. همانطور که مشاهده می‌کنید وقتی میزان کاهش سرمایه کم است، جبران آن بسیار راحت‌تر است و هرچقدر که مقدار آن افزایش می‌یابد، جبران آن مشکل و مشکل‌تر می‌گردد. خیلی از ما داستان‌های زیادی شنیده‌اند که یک تریدر یک حساب 100 دلاری را به یک میلیون دلار افزایش داده است. اما آنچه در این داستان‌ها ذکر نگردیده، این است که اکثر قریب به اتفاق این معامله گران در نهایت از طریق عدم مدیریت سرمایه، حساب خود را از بین برده‌اند. مدیریت سرمایه نه تنها تجزیه و تحلیل نسبت سودها و ضررهای شما در هر ترید به صورت جداگانه است، بلکه بررسی و تجزیه و تحلیل همه تریدها با هم را نیز شامل می‌شود. خیلی از تریدرها بدون در نظر گرفتن اصول مدیریت ریسک، در کوتاه مدت موفق عمل می‌کنند ولی اگر شما در زمان کوتاهی حساب خود را دو برابر کردید، مطمئن باشید که در زمان کمتر از آن، حساب خود را از بین خواهید برد. عدم پایبندی به اصول مدیریت سرمایه، مطمئناً زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، حساب‌تان را نابود می‌کند. برای پرهیز از بروز چنین اتفاق‌هایی می‌بایست از آموزش مدیریت سرمایه مناسبی و یا از نرم افزار مدیریت سرمایه متناسبی برای سیستم معاملاتی خود استفاده نمود.

کاهش نسبی یا کاهش نسبی بر اساس اکویتی Equity Drawdown Relative

کاهش نسبی به بالاترین میزان موجودی شناور (Equity) و پایین‌ترین مقدار آن (اختلاف عددی بالاترین و پایین‌ترین میزان Equity ) تقسیم بر بالاترین موجودی شناور گفته میشه.

06-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
06-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

 مثال: فرض کنید موجودی اولیه حساب شما یا بالانس حساب شما  1000 دلار هست

  1. یک پوزیشن باز می‌کنید و به 100 دلار سود می‌رسد. بالاترین موجودی شناور شما (Equity)  در صورتی‌که هنوز پوزیشن بسته نشده باشد به شکل زیر هست.

 Equity high = 1000$ + 100$ = 1100$

  1. بعد پوزیشن شما از این سود بر می‌گردد و به 200 دلار ضرر منجر می‌گردد. موجودی شناور پایین (Equity) شما عبارت است از:

Equity low = $ 1000 – $ 200 = $800

 کاهش نسبی حساب شما (Relative drawdown) به این شکل محاسبه می‌شود:

Equity DrawDown Relative=  (Equity high – Equity Low) / (Equity high * 10

Equity DrawDown Relative=  (1100-800)   / (1100*100) = 27.27%

دقت داشته باشید با این محاسبات حتی اگر پوزیشن شما ضرر ده هم نشود و بعد از رفتن به سود در نقطه  ورود بسته شود باز هم کاهش نسبی حساب شما زیاد خواهد بود. برای مشخص شدن این موضوع یک مثال می‌زنم:

فرض کنید با 1000 دلار موجودی اولیه یک پوزیشن باز کردید و به 100 دلار سود رسیدید ولی نبستید و معامله در نقطه ورود و بدون سود و ضرر بسته شد. بر این اساس کاهش نسبی حساب شما به شکل زیر خواهد بود.

Equity DrawDown Relative=  (Equity high – Equity Low) / (Equity high * 100)

Equity DrawDown Relative=  (1100 – 1000) (1100 *100) = 9.09%

یعنی حتی اگر شما ضرر هم نکنید و پوزیشن شما به سود بنشیند ولی روی صفر بسته شود برای حساب‌تان کاهش نسبی محاسبه خواهد شد. جالب اینجاست که در صورت رفتن پوزیشن به سود زیاد ولی برگشتن و بستن در ضرر کم هم، کاهش نسبی زیاد خواهد بود.

مثلاً اگر در یک حساب 1000 دلاری با یک پوزیشن حساب تا 5000 دلار سود برود ولی قیمت برگردد و در 200 دلار ضرر که مقدار کمی هست بسته شود حساب شما DRAW DOWN زیادی به شکل زیر خواهد داشت:

Equity high = 5000 +1000 = 6000

Equity low = 1000 – 200 = 800

Eaquity DrawDown Relative=  (Equity high – Equity Low) / (Equity high * 100)

Eaquity DrawDown Relative=  (6000 – 800) (6000 *100) = 86.67%

07-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه
07-Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

Draw Down و انواع آن و فرمول محاسبه

مفهوم کاهش نسبی بر اساس موجودی یا بالانس  Balance  Drawdown Relative

کاهش نسبی بر اساس موجودی فرمولی مشابه دارد ولی به جای در نظر گرفتن میزان افت بر اساس موجودی ماکزیمم شناور این افت بر اساس میزان موجودی حساب در نظر گرفته می‌شود.فرمول محاسبه‌اش به شکل زیر است.:

Balance Relative DrawDown = (Pre trade balance – After trade balance) / (Balance * 100)

در این کاهش نسبی بر حساب بالانس میزان نرخ ماکزیمم موجودی شناور بعنوان ماخذ محاسبه در نظر گرفته نمی‌شود و مبنای محاسباتی افت سرمایه بر اساس میزان موجودی هست. با یک مثال شبیه مثال بالا توضیح بیشتر خواهیم داد.:

اگر موجودی حساب شما 1000 دلار باشد و یک پوزیشن بگیرید که به پوزیشن شما به 100 دلار سود برسد ولی قیمت برگردد و پوزیشن شما در نقطه ورود بسته شود کاهش نسبی حساب شما بر اساس موجودی به شکل زیر خواهد بود.:

Balance Relative DrawDown = (Pre trade balance – After trade balance) / (Balance * 100)

Balance Relative DrawDown =(1000-1100)  /  (1000*100)  = 0.001%

مثال اخیر شبیه مثال بالا در محاسبه کاهش نسبی بر اساس اکوییتی بود ولی این‌بار به جای 9.09 درصد، افت سرمایه تقریبا صفر محاسبه می‌شود.

نتیجه گیری

فرمول‌های بالا حاوی دو پیام بسیار مهم است :

الف : اهمیت نقطه خروج از معامله : یعنی اینکه تا کی در یک پوزیشن باقی بمانیم و به بیان ساده‌تر چگونه حد سودمان را انتخاب کنیم که بیشترین سود را داشته باشیم؟

این مطلب را با ذکر یک مثال روشن‌تر می‌کنیم : فرض کنید که به قصد کسب درآمد به ماهیگیری رفته‌اید. شانس با شما یار بوده و کلی ماهی صید کرده‌اید اما به دلیل اینکه نتوانسته‌اید صیدهایتان را حفظ کنید خیلی از این ماهی‌ها به دریا بر می‌گردند. به رغم اینکه در نهایت چند ماهی برای‌تان باقی مانده است ولی اگر با یک ماهیگیر مشورت کنید به شما می‌گوید شما با این نوع ماهیگیری به هیچ جا نمی‌رسید !!!

– – –

در صورت برقراری شرایط معاملات الگوریتمی در بازار هدف، می‌توان استراتژی‌های بر مبنای مباحث حجم یا هر یک از مباحث تحلیل تکنیکال را به وسیله‌ی سفارش کد پایتون یا سفارش کد mql و سفارش اکسپرت کد کرد و در پروسه‌ی بک تست اعتبار سنجی نمود. همچنین می‌توان از طریق سفارش اندیکاتور به آن‌ها یک جنبه‌ی نمایشی نمایان‌تری برای تسهیل تحلیل در سابقه‌ی نماد داد.

– – –

در مقاله‌ی بعدی به بررسی «ریسک ورشکستگی چیست؟» می‌پردازیم.

ب.ن : در معامله چیزی به اسم اینکه از سود ضرر کردم وجود ندارد. هر پولی که از طریق معامله بدست می‌آورید سرمایه شماست و هیچ فرقی با باقی پولهایتان ندارد. و می‌بایست با همان وسواس از آن مراقبت کنید.

4.3 8 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
هیچ محصولی در سبد خرید وجود ندارد!
خرید را ادامه دهید